Black Mirror – Teknoloji Ne Kadar Zararlı Olabilir?

Farklı bir dizi mi istiyorsun? O zaman Black Mirror’a buyur.

”Her bir bölüm farklı bir yerde, farklı bir gerçeklikte geçiyor. Hem de farklı oyuncu kadroları ve yönetmenle.” Ne kadar ilginç değil mi? Sanki kulağımıza birbirinden bağımsız bölümleri olan bir dizi gibi geliyor. Black Mirror teknolojiye ve topluma bir ayna görevi görerek olayların karanlık tarafını görmemizi sağlıyor.

Peki, asıl konumuza gelelim. Dizi nasıl bize teknolojinin ve toplumun karanlık yanını gösteriyor gösteriyor? Dizi farklı zamanlar ve farklı gerçekliklerde yaşanan olaylardan bahsediyor ancak hiçbiri fantastik içerik içermiyor, tam tersine içerikleri bilim kurgu yani yaşanması düşük bir ihtimal olsa bile olabilecek olaylardan oluşuyor.

Modern Kölelik Hakkında Göndermeler

Dizi ağırlıklı olarak modern köleliğin gelecekteki versiyonlarını ele almakta ancak bazı bölümlerde toplumun iyi olan tarafını bastırıp karanlık tarafını daha baskın hale getiriyor. Durum böyle olunca da karşımıza alışık olmadığımız farklı bir medeniyet modeli ortaya çıkıyor. Aslında diziyi dikkatli izleyen birisi bunun çokta kurmaca olmadığı anlar dizide bize gösterilen gerçeklik aslında bizim toplumumuzun bir yansıması yani aslında oradaki kişiler bizleriz.

Her Bölüm Birbirinden Aşırı Derecede Bağımsız

Dizi her ne kadar aynı dizi olsa bile dizide ki bölümler birbirinden aşırı derecede bağımsız. İlk bölüm ve ikinci bölüm arasında dağlar kadar fark var. Bir bölümde yıl 2016 ancak diğer bölümde 2100 gibi bir tarihte geçiyor ve neredeyse her bölümün yönetmeni farklı. Üstelik dizinin güzel yanlarından biriside her bölüm oyuncu kadrosu değişiyor yani size farklı bir hikaye izlediğini hissettiriyor.

Diziye Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

 • Diziyi sağlam kafa ile izleyin sinirli veya üzgün olduğunuz zamanlarda açıp izlememeniz gereken bir dizi.
 • İnsani değerlerinizi ve yargılarınızı bir yana bırakıp izlemeyi deneyin.
 • Anlatılan hikayenin günümüzdeki benzerliklerini kıyaslayın.
 • Her bölümü izlemek için kendinizi fazla zorlamayın eğer bir bölüm size fazla sıkıcı geldiyse o bölümü kapatıp sonrakine geçin. O bölümü sonra tekrar izlersiniz.
 • Eğer hassas bir mideye sahip bir insansanız diziyi izlerken yemek yemeyin. Dizide kan ve vahşet gibi ögeler fazla bulunmasa da iştahınızı kaçırabilecek bazı sahneler olabilir.
 • bilencevaplasin
  4 sene önce

  yakşalık 3 yabancı dizi izliyorum şuan bitmek üzereler bunu gözden geçireceğim teşekkürler 🙂

  yorum beğen
 • Hakan
  4 sene önce

  Bir dizinin zararli olup olmamasi kisinin kendini bilmesiyle alakali bence

  yorum beğen
 • taner
  4 sene önce

  Güzel bir tanıtım olmuş teşekkürler

  yorum beğen
 • Ballı Soprano
  4 sene önce

  Modern kölelik vurgusu çok iyi ve ustaca yapılmış. Gerçekten çok farklı bir dizi.

  yorum beğen
 • Gimat Klima Servisi
  4 sene önce

  Biraz bilim kugu gibi geldi bana doğru mu belki izlerim…

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Black Mirror – Teknoloji Ne Kadar Zararlı Olabilir?