İsmail Can Memiş 113 20 9 dakikada okuyabilirsiniz.

Cumartesi günlerinizi eğlenceli geçirebilecek 10 örneği!

Yedinci sanat sinema, hiç kuşkusuz ki bizlere toplumsal hayatın gerçeklerini göstermekte oldukça başarılıdır. Tarih sahnesinde yaşanan bir olayı bütün gerçekliğiyle su üstüne çıkarmayı veya toplumun kanayan yaralarını başarılı bir kurguyla bizlere hatırlatmayı, sinemanın ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri başarıyla gerçekleştirmiştir. Ancak bunların yanında bir de bizleri karakterlerin büyülü dünyasına çekerek, iki saatliğine de olsa dertlerimizden, sorunlarımızdan uzaklaşmamıza yardımcı olan kaçış sineması vardır. İşte, kendimizi karakterlerle özdeşleştirip dünyanın acı gerçeklerinden uzaklaşmamıza yardımcı olan sayısız Kaçış Filmleri içinden başarılı 10 tanesi:


1-Amelie(2001)

Amelie

10 kaçış filmleri listemizde ilk sırada Fransız bir romantik komedi bulunuyor.

Fransız yapımı bu romantik komedi bir Jean-Pierre Jeunet filmi. Özgün adı Le Fabuleux Destin d’Amelie Poulain (Amelie Poulain’in Masalsı Kaderi) olan film Audrey Tautou’nun başarılı performansıyla sizleri Amelie’nin masalsı dünyasına çekecek ve gerçek hayattan uzaklaştıracaktır. Bir kafede garsonluk yapan Amelie’nin tesadüfe dayalı aşk hikayesini konu alan bu film, renkleri, diyalogları ve mekân tercihleriyle içinizi ısıtacak. Sadece Yann Tiersen’in hazırladığı mükemmel müzikleri için bile izlenmeye değer.

 

2- Forrest Gump (1994)

Winston Groom’un “Forrest Gump” isimli kitabından sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor. Pek de zeki olmayan Forrest tesadüfen 20.yüzyılın en önemli tarihi anlarında bulunur ve bu dönemleri etkiler. Devlet okullarında düşük IQ seviyesi nedeniyle eğitim alamayan Forrest, akla hayale sığmayan başarılara imza atar ve fiziksel olarak da epey güçlüdür. Fakat onun için önemli olan tek şey sevgidir. Bolca akademi ödülü alan film, Tom Hanks’in muhteşem performansıyla anılır. Dünyaya Forrest’ın gözleriyle baktığınızda hayatın bütün olumsuz yanlarını unutup sadece en sevdiğiniz insanlarla birlikte olmak isteyeceksiniz.

3- Midnight in Paris (2011)

Listemizde 3.sırada müthiş bir Fransız yapımı daha bulunuyor.

Paris’de geçen enfes bir film daha! Pek çok eleştirmen tarafından efsane yönetmen Woody Allen’ın en başarılı filmi olarak görülen Paris’te Gece Yarısı, doğaüstü konusu ve görsel zenginliği ile kaçış sinemasının en başarılı örneklerinden. Karakterlerimizden Gil, nişanlısı ve nişanlısının ailesiyle birlikte Paris’e gelir. Ailenin kısa bir iş seyahatinde, hep hayranlık duyduğu bu şehri gezip görmeyi planlamaktadır. Yazarlık yapan Gil, ilham kaynağı olarak gördüğü bu şehri dolaşırken kendini birden ideal dönem olarak gördüğü 1920’lerde bulur. Dönemin yazarlarıyla arkadaşlık kurma imkanı bulan Gil ayrıca bu dönemden birine aşık olur. Oyuncu kadrosu, büyüleyici hikayesi ve dönemin yazarları, sanatçıları ile bizlere yaşattığı bu nostalji Midnight in Paris’i müthiş bir film kılıyor.

4- The Grand Budapest Hotel (2014)

Yine bir Avrupa filmi ile beraberiz. Kaçış Filmleri listemizde 2014 senesinde vizyona giren süper bir otel hikayesi.

Almanya ve İngiltere ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Wes Anderson üstleniyor. Film, oteli ziyaret eden ve hikayesini yeni sahibinden dinleyen bir yazarın kitabı üzerinden anlatılıyor. Üç farklı zaman diliminde geçiyor. Bunlar; Zero isimli karakterin otelde bellboy olarak işe başladığı ilk andan itibaren geçen hikaye daha sonra yaşlılığında otelin sahibi olarak kitabın yazarına hikayeyi anlattığı kısım ve son olarak da yazarın hikayeye başladığı giriş sahnesi. Hayali bir şehirde geçen ihtişamlı bir otelin hikayesinin anlatıldığı film, izleyenlere enfes bir görsel zenginlik sunuyor. Zero ve Gustave karakterlerinin kısa zamanda kurduğu arkadaşlıkla, Gustave’a sevgilisi tarafından miras bırakılan paha biçilmez bir tablonun peşinde koştukları hikayenin arka planında ise şehrin girdiği savaş ortamı vardır. Bu ihtişamlı otel de savaştan nasibini alacak ve yıllar sonra bir harabeye dönecektir. İzlerken sizleri kendi dünyasına çekecek olan film mutlu olmanıza yardımcı olacak.

5- Chocolat (2000)

Joanne Harris’in ‘Chocolat’ isimli romanında beyaz perdeye uyarlanmıştır. Amerika ve İngiltere ortak yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Lasse Hallström oturuyor. Erkek başrolünde Johnny Depp’in olduğu ve bolca çikolata ile geçen bu film sanırım kadınların daha çok ilgisini çekecektir. Kızıyla birlikte tutucu bir Fransız kasabasına yerleşen çikolatacı Vianne Rocher’in hikayesini ve kasaba halkının üzerinde bıraktığı etkiyi anlatan film aynı zamanda toplumsal mesajlar da içeriyor.

6- Little Miss Sunshine (2006)

Yönetmenliğini Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in yaptığı film bir ailenin birbirlerine duydukları sevgiyi, ailenin en küçük üyesi sayesinde fark etmelerini konu alıyor. Little Miss Sunshine aslında bir yolculuk hikayesi. Filmin başında aile üyelerinin tamamen zıt karakterlerini ve birbirlerinden pek de haz etmediklerini görüyoruz. Küçük Olive’in hayalini gerçekleştirmek üzere çıktıkları yolun sonunda ise aile olmanın anlamını fark etmelerine ve sevginin gücüne tanıklık ediyoruz. Bu traji komik yol hikayesi, sizleri kendi içine çekecek ve içinizi ısıtacak harika bir kaçış sineması örneği.

7- 3 Idiots (2009)

Listemizin 7.sırasında Hint yapım yeri Bollywood’un efsane aktörü Aamir Khan’ın da başrolde yer aldığı muhteşem bir komedi filmi var. Tabii eğer lise dönemlerinde projeksiyon veya akıllı tahta kullandıysanız bu filmi izlememeniz mümkün değil. Her yaştaki insanları güldermesiyle kaçış filmleri serimizde 7.sırayı kapıyor.

Rajkumar Hirani’nin yönettiği başrolünde Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Boman Irani ve R. Madhavan’ın yer aldığı bir Bollywood filmi. Hindistan’ın en iyi mühendislik okullarından birinde geçen film aynı zamanda eğitim sistemini eleştirmektedir. Üç arkadaşın öğrencilik yıllarına ve aşklarına tanık olacağınız bu filmi izledikten sonra hayata daha farklı bakacaksınız. Ranco karakterinin arkadaşlarına hayattan aslında ne istediklerini sorgulatması ve hayallerini gerçekleştirerek de başarılı olabileceklerini anlatan, öğretici bir film.

8- The Perks of Being a Wallflower (2012)

Stephen Chbosky’nin yönettiği Amerikan romantik komedi-dram filmi. Film mektuplardan oluşan The Perks of Being a Wallflower romanının sinemaya uyarlamasıdır. Film, ana karakter Charlie’nin lisedeki ilk yılını anlatır. Geçmişte bazı travmalar yaşamış olan Charlie, arkadaş bulmakta zorlanan asosyal bir gençken lisede son sınıfta okuyan üvey kardeşler Sam ve Patrick ile tanışır ve arkadaşlıkları ilerler. Charlie geçmişini unutmuş görünmektedir ancak ara kesitlerde çocukluğunu görürüz. Filmin sonundaysa Chalie’nin henüz küçük bir çocukken yaşadığı yürek burkan olaylar seyirciye aktarılır. Charlie’nin lisedeki ilk yılını izlerken kendinizi 17 yaşında hissedecek ve kendi hayatınızdan uzaklaşacaksınız. Kaçış Filmleri aarasında en iyi bir komedi-dram filmi olarak seçmemiz mümkün.

9- Silver Linings Playbook (2012)

Listemizin sondan 1. sırasında Kaçış Filmleri için güzel bir romandan esinlenmiş bir yapım var.

Matthew Quick’in ilk romanı olan The Silver Linings Playbook’un sinema uyarlamasıdır. David O. Russell’in yönetmen koltuğunda oturduğu Amerikan romantik komedi-dram filminin başrollerinde Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence’ın yanı sıra Robert De Niro’da yer alıyor. Bolca ödül alan film aynı zamanda Jennifer Lawrence’e En İyi Kadın Oyuncu Oscarını da kazandırıyor. Pat, eski bir tarih öğretmenidir ve yaşadığı bir travma sonucu rehabilitasyon merkezinde aldığı sekiz aylık tedaviyi yeni tamamlamıştır. Ailesinin yanına dönen Pat, karısına tekrar ulaşabilmeyi amaçlamaktadır. Bunun için de bir arkadaşının evinde tanıştığı Tiffany ona yardım edecektir. İkisi de hayatlarında zorlu süreçleri geride bırakmış olan Pat ve Tiffany’nin başta bir anlaşma olarak gördükleri yakınlaşmaları zaman geçtikçe ciddi bir hal alacak ve birbirleri için umut ışığı olacaklardır.

10- Big Fish (2003)

Daniel Wallace’ın yazdığı Big Fish: A Novel of Mythic Proportions isimli romanın sinema uyarlamasıdır. Yönetmen koltuğunda efsane yönetmen Tim Burton’un oturduğu film Amerikan yapımı ve fantastik-dram tarzındadır. Pek çok ödüle aday gösterilen film, pek çok eleştirmen tarafında Tim Burton’un en iyi filmi olarak gösterilir. Film, ana karakter Edward Bloom’un gençlik hikayesinin fantastik bir dille kendi ağzından anlatılmasından oluşuyor. Oğluna sürekli aynı hikayeyi anlatan Edward, bunu onun düğün günü de tekrar edince bozuşurlar ve üç yıl süreyle konuşmazlar. Üç yılın sonunda Edward rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılır. Ölüm döşeğinde yatan Edward oğluna hikayesini baştan anlatır. Oğlu Edward’ın hikayesine yıllardır olduğu gibi inanmamaktadır. Ancak ona bir şans verir. Filmin sonunda ise Edward’ın cenazesine onun hikayesini doğrulayan arkadaşlarının katıldığını görürüz.

Tabii seçtiğimiz 10 filmin dışında gerçekten emek görmüş diğer filmleri de unutmamak gerekir. Ancak tek söz olarak şunu söylemek gerekir ki seçtiğimiz filmlerin çoğu 1994-2014 aralığında. Seçtiğimiz filmlerin yapım yılları ise gerçekten o zamanki filmlere göre bu seçilen filmler efsane filmlerdir. Şuan ne kadar yeni yapımlar gelmiş ve bu filmlerin yerini almış olsa da nostaljik ve örnek olarak izleyebileceğiniz 10 kaçış filmleri sizin için listeledik. Umarız hafta sonu günlerinizi güzel geçirir ve kaçış sineması filmlerine tekrar tekrar sevgi duyarsınız.

Bunun yanı sıra eğer hala bakmadıysanız Buzzy Series web sitemizde paylaştığımız her hafta güncellenen popüler yazımız Vizyona Girecek Filmler listemize bakabilirsiniz. Eğer hala takip etmediyseniz Buzzy Series’in İnstagram, Facebook, Twitter, hesaplarını takip edip en hızlı haberleri sosyal medya hesaplarımızdan görebilirsiniz. Ayrıca Yabancı Dizi Haberleri kategorimize göz atarak en son paylaştığımız yabancı diziler ile alakalı haberlere göz atabilir, eğer film izlemek istiyorsanız size uygun olan filmi en kısa zamanda bulmak için Yerli Film Tavsiyeleri ve Yabancı Film Tavsiyeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kaçış Filmleri Örneği!” üzerinde 20 tane yorum var.

 1. merhaba iyi bir çalışma olmuş emeğinize sağlık siteden bizde faydalanırız inşaallah sağlıklı ve mutlu kalın

 2. Hepsi Çok Güzel Forrest Gump Favorim Son İzledigimde The Grand Budapest Hotel Bu da Güzel Sürükleyciydi..

 3. 2 ve 7 favorim. izlemediklerim var. kendi adıma biraz daha incelemem gerektiğini düşünüyorum.

 4. bütün filmleri izledim hepsi birbirinden çok güzel

 5. Çok güzel bir içerik olmuş elinize sağlık

 6. Gerçekten hepsi güzel ve sürekliyi filmler.

 7. hepside birbirinden güzel filmler. listeme ekliyorum bu filmleri…

 8. Güzel film tavsiyeleri. boş zamanları güzel değerlendirecek filmler

 9. teşekkur ederim bizim gibi yeni filim mereklılarına sagladığız imkan için teşekkur ederim bol bol filim seyredeceğim bir site daha buldum.

 10. Filmler harika da, kaçış filmi mi orası tartışılır sanki… Ama özellikle Amelie bir başka…

 11. Liste iyi derlenmiş. Umut ışığım, Büyük Budapeşte Oteli, The Perks of Being a Wallflower ve 3 İdiots aralarından en sevdiklerimdi.

 12. on numara ızlenmesı gereken fılmler. ölmeden önce mutlaka ızleyın ölürseniz çok geç olur 🙂

 13. Listenin 1 numarasında yer alan film yani “Amelie” çok doğru bir tercih olmuş. Benim de hayatımın filmi diyebileceğim Ameli için her ne kadar bir kaçış filmi diyemesek de, hayattaki küçük ayrıntılarla mutlu olabilmenin yolunu anlatan, müzikleriyle adeta mest eden bir “kendini iyi hisset” filmi demek daha doğru olur.

 14. paylaşımın açıklayıcı ve kayda değerdir bu filmler eçmiş zamanıda olsa izlenmeye değerdir.

 15. Bilgilendirme ve anlaşılır dilde yazı için diğer arkadaşlar adına teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 16. 7- 3 Idiots (2009) bunu ben izlemiştim belkde bu listede en sevdiğim buydu diğerlerinin de bazılarını izledim çok iyiyidi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir