arama

Esaretin Bedeli – Kısa Tavsiyeler

Esaretin Bedeli
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • İsmail Can Memiş

Esaretin Bedeli IMDB sıralamasında yıllardır zirvedeki yerini koruyan eşsiz bir başyapıt. Filmin vizyon tarihi ise 22 Eylül 1994.

Filmdeki kahramanımız Andy Dufresne (Tim Robbins) eşini ve sevgilisini öldürmekle suçlanmakta olup ömrünün sonuna kadar hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak Andy suçsuzdur.

Shawshank hapishanesine getirilen Andy ilk zamanlar hiç kimseyle konuşmamıştır. Ancak daha sonra Ellis (Morgan Freeman) ile tanışır.
Hapishanede zamanın geçmeyeceğini anlayan Andy Dufresne kendine yeni arkadaşlar edinecektir. Bunlardan birisi de Ellis oluyor. Bilgi birikimi ve kültürü sayesinde sadece hapishanede ki arkadaşlarını değil cezaevi müdürüne de etkilemeyi başaran Andy onun evrak işlerini yapmaya başlamıştır.
Cezaevi müdürü Warden Norton (Bob Gunton) ise Andy’e fazlasıyla güvenmektedir. Kafasında bir kaçış planı olan Andy’nin bu esarette muhteşem kaçışı sadece Warden’i değil cezaevindeki herkesi hayretlere düşürecektir.

Aslında Esaretin Bedeli filminde başrol için Tom Hanks düşünülmüştür. Ancak Tom Hanks’in o sıralarda Forrest Gump filmi çekimleri olduğundan bunun yerine Tim Robbins yer almış. Esaretin bedeli filmi ayrıca Stephen King’in bir kitabından uyarlama. Öykünün haklarını Stephen King’den 1 dolara almış. Bu tabiki sembolik bir rakam. Bu yönetmen ile Stephen King arasındaki dostluğu gösteriyor. Ayrıca ikili arasındaki dostluğun göstergesi. Stephen King öykülerini sinemaya iyi aktaracağına inandığı kişilere telif haklarını 1 dolardan verdiği bilinmektedir. Yönetmen aynı zamanda Yeşil Yol filmini de başarıyla beyaz perdeye aktarmış ve bu filmde yine Stephen King’in öyküsüdür.

Bunun yanı sıra eğer hala bakmadıysanız Buzzy Series web sitemizde paylaştığımız her hafta güncellenen popüler yazımız Vizyona Girecek Filmler listemize bakabilirsiniz. Eğer hala takip etmediyseniz Buzzy Series’in İnstagram, Facebook, Twitter, hesaplarını takip edip en hızlı haberleri sosyal medya hesaplarımızdan görebilirsiniz. Ayrıca Yabancı Dizi Haberleri kategorimize göz atarak en son paylaştığımız yabancı diziler ile alakalı haberlere göz atabilir, eğer film izlemek istiyorsanız size uygun olan filmi en kısa zamanda bulmak için Yerli Film Tavsiyeleri ve Yabancı Film Tavsiyeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.